Rokasgrāmata ir papildināta ar trīs jaunām sadaļām:

 • «Lai apģērbs neaizbiedētu klientu un biznesa partneri»;
 • «Ķermeņa valoda»;
 • «Vietas izvēle sarunai pie galda».

Ikvienam lasītajam būs saistoša un noderīga nodaļa «Lai apģērbs neaizbiedētu klientu un biznesa partneri», kurā uzzināsiet:

 • Kā izskatīties pēc veiksminieka?
 • Kā jāizvēlas apģērbu un aksesuārus atbilstoši formālajam, pusformālajam un neformālajam stilam dāmām un kungiem?
 • Kādas ir lielākās kļūdas, kuras nevajadzētu pieļaut, izvēloties apģērbu darbam?

Ieskats materiālā:

Lai gan latviešiem ir teiciens «Neskati vīru no cepures», tomēr biznesā pareizai apģērba izvēlei ir svarīga loma. Amats uzliek pienākumu arī attiecīgi ģērbties. Diezin vai kāds nopietni uztvers liela uzņēmuma vadītāju, kurš uz svarīgu biznesa tikšanos ieradīsies, ģērbies džinsos un raibā kreklā, vai arī pārdevēju, kurš pie klienta ieradies pludmales apavos. Ņemot vērā cilvēka darba specifiku, tiek nodalīts formālais, pusformālais un neformālais līmenis, un katrā no tiem ir pieļaujams savs ģērbšanās stils. Kāds tas būtu?
Formālais stils kungiem. Lietišķā vīrieša ikdienas apģērbs, veicot profesionālos pienākumus, ir uzvalks. Pērkot uzvalku, ieteicams to izvēlēties no 100% vilnas vai pusvilnas auduma. Atcerieties, ka labi piegriezts uzvalks ir tā laika un pūļu vērts, ko tam veltāt. Veikalā pirktam uzvalkam nav jābūt kā maisam. Dienā uzvalks var būt kombinēts – vienas krāsas žakete, bet citas krāsas bikses. Kā vakartērpu kombinētu uzvalku neizmanto, izņemot situācijas, ja tiek vilkts īpašs apģērbs – piemēram, balts smokings kopā ar melnām biksēm. [..]
Vīriešiem mugurā velkams vienkrāsains krekls, un kreklam ir jābūt ar garām piedurknēm, nevainojami izgludinātam. Krekls ir ar vienu kabatu, cieto apkaklīti un garām piedurknēm. Krekla piedurknēm jābūt nedaudz (1,5–2 centimetrus) garākām nekā žaketes piedurknēm, jo vīrietis, kuram no žaketes piedurknēm nesniedzas ārā krekla piedurknes, izskatās kails.

Savukārt nodaļās «Ķermeņa valoda» un «Vietas izvēle sarunai pie galda», uzzināsiet, kā neverbālajā komunikācijā izprast sarunas partneri un kā viņam pielāgoties.

Ieskats materiālā:

Mīmika pauž cilvēka jūtas, un kreisajā pusē vairāk saskatāmas emocijas nekā labajā, savukārt ķermeņa poza pauž attieksmi pret sarunu un runātāju. Balss – tempa maiņa ir raksturīga viegli uzbudināmiem, nepārliecinātiem cilvēkiem. Turpretī skaidra, precīza artikulēta balss ir raksturīga pārliecinātiem, disciplinētiem cilvēkiem ar skaidriem dzīves mērķiem.
Var izdalīt atvērtos un slēgtos žestus. Atvērtie žesti liecina par psiholoģisko atvērtību, vēlmi pēc produktīvas sadarbības, savukārt slēgtie žesti norāda uz psiholoģisko noslēgtību, norobežošanos no situācijas.
«Neviens žests nemelo» saskaņā ar Rolfa Ruhlendera (Rolf H. Ruhleder) vērojumiem

 • Strauji atmest galvu – spītība, noraidījums, neticība.
 • Nolaist galvu, uzraut plecus – bailes, nervozitāte, sasprindzinājums.
 • Saraut pieri – sadusmošanās, sašutums.
 • Pacelt uzacis – neticība vai augstprātība.
 • Lūkoties ar ciešu acu skatienu – ieinteresētība.
 • Izvairīties no acu kontakta ar sarunas partneri – nedrošība, augstprātība, koncentrēšanās.